Вибори пройшли – насильства стало менше. Кількість насильницьких протестів суттєво зменшилася на початку 2013 року

На початку 2013 року кількість насильницьких протестів суттєво зменшилася. Про це свідчать дані моніторингу протестів, репресій і поступок Центру соціальних і трудових досліджень за січень-березень 2013 року.

Тип насильницької події, січень-березень 2013 р.

Кількість

Напад

12

Бійка

12

Пошкодження власності

11

Вандалізм

8

Залякування, погрози

2

Підпал

1

Побиття

1

Взяття в заручники

1

Пограбування

1

Стрілянина

1

Разом

50

За перші три місяці 2013 року було зафіксовано 878 протестних подій загалом, серед них лише 50 носили насильницький характер. Під насильницьким характером розуміється завдання безпосередньої шкоди як людям, так і майну, тобто як, зокрема, бійки або спроби побиття, так і лише пошкодження власності або вандалізм. Такі події складають лише 6% від загальної кількості протестів порівняно з 10% у минулому році. Зменшення насильства особливо разюче, якщо порівнювати з останніми трьома місяцями 2012 року. У перед- та післявиборчі місяці минулого року було зафіксовано 14% насильницьких подій серед загальної кількості протестів.

Прояви насильства по відношенню до людей є дуже рідкісним явищем для протестної активності в Україні. Не більше 3% протестів на початку 2013 року можна характеризувати як насильство спрямоване на людей. Під час 20 насильницьких протестів була завдана шкода майну, і тільки під час 18 подій насильство спрямовувалося, насамперед, на людей. 12 подій з категорії «напад» могли завдавати шкоду як людям, так і майну (див. Таблицю).

При цьому тільки 18 насильницьких подій на початку цього року сталися під час мирних протестів. Більшість протестного насильства заздалегідь спланована та не має стосунку до мирних зібрань.

Сплеск насильницьких протестів, який зафіксований Центром соціальних і трудових досліджень у 2012 році, був найбільшою мірою зумовлений брудною передвиборчою кампанією політичних партій та післявиборчою насильницькою конфронтацією у окремих округах. Чим далі від виборів, тим більше протестна активність повертається у мирне русло. Абсолютна більшість протестів в Україні відбувається у мирний, конвенційний спосіб (77% від загальної кількості протестів у січні-березні 2013 р.) у формі мітингів, пікетів, демонстрацій тощо. У разі ігнорування вимог громадян, вони частіше вдаються до конфронтаційних, але ненасильницьких протестних дій (17% на початку 2013 року) – таких, як перекриття проїзної частини доріг або страйки.

Контактна особа: Володимир Іщенко (097-396-4499)

Post a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top