Тижневий огляд протестів, перемог і репресій, 1-7 жовтня 2011 р.

З 1 по 7 жовтня 2011 року моніторингом Центру соціальних і трудових досліджень зафіксовано 37 протестних дій, 8 позитивних реакцій на протести (однак, переважно, обіцянки), одна негативна реакція на протести, 7 подій переговорного характеру [1].

Протести ветеранів війни в Афганістані, ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС та інших пільгових категорій громадян

Більшість протестів, продовжуючи вже зафіксовану тенденцію [2], стосувалися соціально-економічних проблем.

Після гучних протестів 20 вересня у Києві проти законопроекту № 9127, який дозволяє уряду змінювати категорії громадян, що мають право на пільги, аналогічні протести продовжувалися в регіонах. 2 жовтня більше ста представників різних політичних партій та громадських організацій вийшли на площу Леніна в Донецьку. Цього ж дня подібний мітинг відбувся і в Маріуполі.

4 жовтня в Івано-Франківську мав відбутися протест чорнобильців, афганців та «дітей війни», однак під стіни Обласної держадміністрації прийшли лише останні. 5 жовтня «діти війни» пікетували також обласну прокуратуру в Донецьку, вимагаючи 30% надбавки до пенсії і протестуючи проти підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги.

Після тривалих протестів, 5 жовтня уряд прийняв рішення підвищити соціальні виплати для ветеранів Другої світової війни, учасників бойових дій і постраждалих від чорнобильської катастрофи.

Протести проти фінансових та будівельних махінацій

До протесту «дітей війни», який відбувся 5 жовтня в Донецьку, долучилися представники «Союз обманутих вкладників». Вони висловили обурення тим, що правоохоронні органи затягують розслідування махінацій та відмовляються співпрацювати із жертвами кредитних союзів «Добробут» і «Росткапітал». Раніше, 3 жовтня, у Херсоні вкладники «ЗахідІнкомбанку» пікетували херсонське відділення НБУ. Їх не влаштовувала щомісячна виплата 250 гривень і вони вимагали виплати всіх своїх заощаджень. Того ж дня, у Полтаві більше 50 представників ошуканих вкладників кредитних спілок «Лубно», «Добробут» та «Спілки пенсіонерів України» протестували під будівлею обласної прокуратури, вимагаючи не затягувати розслідування афер і покарати винних. Понад 17 млн. грн. втратили члени КС «Лубно», майже 12,6 млн – «Спілки пенсіонерів України».

1 жовтня у Полтаві завершилося чотирьохденне голодування проти махінації із житлом. 5 чоловіків і 1 жінка представляли інтереси 300 жертв полтавського «Еліта-Центр». За весь час голодування до них ніхто не вийшов. 6 жовтня близько сотні жертви махінацій із житлом за підтримки громадської організації «Актив-Інвест», протестували під Адміністрацією Президента. Їх будинки мали здати ще у 2007 році.

Протести довкола доступу до державних та громадських послуг

Частина соціально-економічних протестів, які відбулися за цей тиждень в Україні, стосувалися доступу до державних та громадських послуг, таких як медицина, транспорт, освіта.

3 та 6 жовтня у Дніпродзержинську (Дніпропетровська область) партії «Свобода», «За Україну» та «Комітет опору диктатурі» протестували проти «оптимізації» медичної галузі в місті. Вони закликали владу не скорочувати мережу лікарень та кількість місць у них.

4 жовтня в Івано-Франківську пенсіонери зіткнулися із проблемою відсутності транспорту до дачних масивів і понад півсотні з них вийшли на пікетування міськвиконкому просто із сумками. Вони понад годину чекали на автобус, який так і не прибув. Влада та перевізник звинувачують у такій ситуації одне одного. Перевізник говорить про відсутність фінансування з боку влади, а влада заперечує.

Протестували в Україні цього тижня також і перевізники – 7 жовтня у Луцьку близько 40 працівників підприємства, яке займається перевезенням громадян вимагали віддати їм маршрут, який підприємство виграло через тендер. Незважаючи на процедуру, маршрут передали іншому перевізнику.

Протести проти будівництва та захоплення земельних ділянок

Також в Україні протестували проти незаконного будівництва, захоплення земель та вирубки лісу.

Так 5 жовтня близько 30 мешканців Запоріжжя та представники партії «Фронт Змін» протестували проти забудови скверу і висловлювали підтримку земельним протестам прокуратури, які мали обговорювати депутати мерії на сесії того дня. Кілька років тому депутати «присудили» скверу статус площі і, тим самим, фактично дозволили його забудову.

6 жовтня мешканці селища П’ятихатки (Харківська область) протестували проти забудови лісу. Між мешканцями та приватними охоронцями «спортивної зовнішності» відбуваються невеликі сутички. В результаті міліція зупинила будівництво та наклала арешт на будівельну техніку.

Цього ж дня у Сумах близько 50 місцевих мешканців блокували будівництво кіоску. Вони знесли огорожу довкола будівництва і перешкоджали заливці фундаменту. На місце подій приїхала міліція та депутати. Місцеві мешканці заявляють, що кіоск мав будуватися в іншому місці і як тимчасова споруда.

7 жовтня в Житомирі представники політичних партій та громадських організацій протестували проти продажі частини ботанічного саду. Близько 150 представників «Патріота України», «Батьківщини», «Маршу патріотів», «України майбутнього» та громадяни міста пікетували мерію. Близько 10 пікетувальникам вдалося потрапити до зали засідань і зупинити роботу депутатів.

Протести дрібних підприємців

5 жовтня у Запоріжжі кілька десятків дрібних підприємців пікетували міську раду. За її рішенням, у місті має бути проведений аукціон земельних ділянок, а на багатьох із цих ділянок знаходяться кіоски та інші торгівельні приміщення підприємців. Влада пішла на поступки і відповідний проект рішення був знятий з порядку денного сесії.

4 жовтня близько півтори тисячі людей прийшли під стіни Верховної ради в Києві із картонними вилами та косами. Незадоволення аграріїв викликало мито на експорт зерна, політика уряду в сільському господарстві та недостатнє державне фінансування. 7 жовтня Верховна рада ухвалила законопроект, яким скасувала мито на пшеницю, кукурудзу, але зберегла на ячмінь і ввела на експорт сої, ріпаку та соняшникової олії.

Загальні соціально-економічні протести

3 жовтня у День дій у Харкові близько трьох сотень представників Прогресивно-соціалістичної партії України, громадських організацій «Трудова Харківщина», «Русское вече» та «Чорнобильський Спас» пікетували облдержадміністрацію з вимогою відставки Президента, прем’єр-міністра, голови Харківської облдержадміністрації та Харківського міського голови. Вони вимагали від уряду припинити «антинародні» пенсійну та податкову реформи, скорочення працівників «під виглядом економії та оптимізації», відмовитися від «ганебної ініціативи» введення паспортів із біометричними даними, ввести російську мову як другу державну та налагодити митний союз із Росією, Білоруссю та Казахстаном.

7 жовтня Федерація профспілок України вивела на вулиці Луганська близько півтори тисячі людей. Вони провели мітинг, приурочений до Всесвітнього дня дій за гідну працю і Міжнародного дня боротьби із бідністю. Протестувальники виступали проти прийняття Трудового, Житлового, Земельного кодексів та проти пенсійної реформи. 7 жовтня аналогічну акцію Федерація профспілок провела у Донецьку. Там на вулиці міста вийшло близько 600 людей. Вони вимагали гідних умов праці, протестували проти підвищення цін та тарифів, та проти антисоціальних законів.

6 жовтня під стінами Тернопільської облдержадміністрації люди обурювалися припиненням виплати соціальних доплат пенсіонерам і людям, які мешкають у Чорнобильській зоні, ветеранам війни в Афганістані та освітянам. Порушували також тему приватизації Почаївської лаври, «мовного проекту» Ківалова-Колесніченка та вилучення з підручників історії тем боротьби українського народу за незалежність. Організатором виступив «Комітет опору диктатурі» та інші організації.

Протести на захист громадянських прав

Окрім протестів, пов’язаних, насамперед, із соціально-економічними проблемами, відбулося також кілька протестів на захист громадянських прав.

1 жовтня в Києві протестуючі вимагали спрощення умов видачі Шенгенських віз українським громадянам. Організатори акції звернулися до посольств ЄС із проханням спростити процес видачі віз і в подальшому повністю їх скасувати. Учасники акції розгорнули на сходах Українського дому банер Шенгенської візи, «оформленої» в Україну, на якій понад 100 осіб розписалися на підтримку спрощення візового режиму між Україною та ЄС.

4 жовтня у Харкові близько двох десятків активістів «Свободи» вимагали від губернатора звільнити керівника міжрайонного управління в місті Люботине і управління Держкомзему в Харківському районі. Через їх дії та бездіяльність, зазначали протестувальники, людям доводиться стояти в довжелезних чергах та платити за можливість потрапити на прийом.

1 жовтня у Броварах (Київська область) представники «Свободи», «Комітет визволення політв’язнів» та мешканці сіл Семиполки і Княжичі виступили на захист мешканця цих сіл, Віталія Запорожця, який вбив міліціонера. Вони протестували проти міліцейського свавілля.

6 жовтня у Києві правозахисники вимагали дотримання прав людини в Україні, зокрема – покращення умов надання медичної допомоги в СІЗО. У цей же день близько 40 представників УНА-УНСО, Конгресу українських націоналістів та інших партії та громадські організації пікетували Міністерство внутрішніх справ. В зв’язку із загибеллю міліціонерів при захопленні найманих убивць у Одеській області та штурму, при якому знищили вбивць, активіст вимагали відставки Міністра Анатолія Могильова та перерозподілу зарплат на користь рядових міліціонерів.

Ідеологічні протести

Деяка протести на цьому тижні були пов’язана з ідеологією або ж регіональною, національною та іншими ідентичностями.

2 жовтня в Києві представники Комуністичної партії України виступили проти поширення неофашистських, нацистських, антисемітських, ксенофобських тенденцій. Вони закликали владні структури вжити активних заходів, щоб запобігти цьому.

5 жовтня в Харкові відбулася акція проти Міністра освіти Дмитра Табачника. Студентам, які прийшли на акцію, повідомили, що міськрада не прийняла заявку на акцію, і міліція попросила їх розійтись. Ця фактична заборона на проведення акції була єдиною негативною реакцією влади на протести за зазначений період. Студенти одягли маску з обличчям Табачника, поплескали в долоні і залишили місце проведення акції. Цього ж дня схожа акція відбулася в Луганську. 6 активістів ініціативи «Оновлення України» та громадського об’єднання «Луганці» вийшли на мітинг під лозунгами «Геть українофоба Табачника!» Учасники мітингу кинули газетну ляльку із обличчям Міністра в калюжу і заявили, що викидають його на смітник історії. 7 жовтня подібні акції відбулися в Києві, Одесі та Хмельницькому. У Хмельницькому студенти та громадські активісти «викачували» Дмитра Табачника яйцем, щоб зняти в того «ненависть до України». У Києві кілька представників «Братства святого Луки» об’їдалися продуктами навпроти Адміністрації Президента. Вони заявили, що продукти зіпсовані і збирались сидіти під стінами Адміністрації, поки їм не стане погано. До такого методу протесту проти Табачника вони вдалися, заявляючи, що голодування не допомагає. У Одесі представники Української народної партії та громадської організації «Оновлення України» подарували Міністру гарбуза і порадили виїхати в Росію, виступаючи проти його «антиукраїнської» позиції в сфері освіти.

4 жовтня в Києві близько двох сотень представників релігійних груп та організацій пікетували Верховну раду, виступаючи проти введення паспортів із біометричними даними на території України. Вони тримали хоругви, ікони та співали.

Примітки:

[1] Попередні дані. Показники можуть незначною мірою змінюватися, оскільки про деякі події ЗМІ повідомляють із запізненням.

[2] Див. річний звіт Центру соціальних і трудових досліджень «Протести, перемоги і репресії в Україні: результати моніторингу, жовтень 2009 – вересень 2010»

Контакти:

Володимир Іщенко + 38 097 3964499

Оксана Дутчак + 38 050 7019871

info@cslr.org.ua

Post a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Top