Більше протестів = більше репресій. Тижневий огляд, 8-14 жовтня 2011 р.
Минулий тиждень був дуже багатий як на протести, так і на репресії. Якщо з 1 по 7 жовтня моніторинг Центру соціальних і трудових досліджень зафіксував лише 40 протестів, то минулого тижня їх було вже 68. Ще більш разючу різницю можна побачити у кількості негативних реакцій на протест – вона зростає з однієї за попередній період проти 22 за минулий тиждень.
Збільшення кількості протестів протягом минулого тижня пояснюється, по-перше, закінченням судового процесу над Юлією Тимошенко і, по-друге,святом Покрови, яке традиційно супроводжується маршем УПА.
23 протести, які відбулися з 8 по 14 жовтня стосувалися судового процесу над екс-прем’єром Юлією Тимошенко. Підтримку Тимошенко на вулицях найбільше висловлювали в день оголошення вироку, 11 жовтня. Не зважаючи на заборону суду проводити масові заходи в Києві, столиця стала епіцентром подій. Однак, опозиційні партії провели протестні акції також і в Вінниці, Сумах, Одесі, Луцьку, Херсоні, Хмельницькому, Харкові, Донецьку, Чернівцях, Чернігові, Черкасах, Полтаві та Кіровограді. Більшість цих подій проходили у вигляді традиційних мітингів, пікетів, демонстрацій, наметових містечок. І в більшості з них брали участь не більше сотні прихильників Тимошенко (у тих випадках, коли про чисельність акцій було взагалі повідомлено). До винятків можна віднести короткочасне блокування Хрещатика 11 жовтня, оперативно «зачищене» внутрішніми військами та спецпідрозділами міліції. Також мала місце спроба прихильників екс-прем’єра прорватися через блокаду під будівлею Печерського суду. Правоохоронні органи неодноразово блокували протестувальників та застосовували до них силу. Кілька людей постраждало, в тому числі одна журналістка. Повідомлялося про затримання близько 12 чоловік. За блокування Хрещатику трьох із них згодом засудили до одноденного ув’язнення, а трьох зобов’язали сплатити штраф.
14 жовтня в Україні відбулися 14 протестних акцій, які стосувалися річниці створення Української повстанської армії. Марші та демонстрації правих груп та партій відбулися в Чернігові, Харкові, Донецьку, Києві, Сумах, Житомирі. На загальному фоні виділяється пікетування кіоску із шаурмою в Луганську. Хоча ця акція не мала прямого стосунку до дати, але відбулася 14 жовтня і була організована правими активістами. Присутні на акції виступили проти імміграції та «неукраїнської» шаурми. У Чернігові праві організували смолоскипну ходу, а у Донецьку невідомі «перейменували» вулицю Ватутіна на вулицю Героїв УПА. Як і зазвичай, протести на подібну тематику супроводжувалися контрвиступами ідеологічних опонентів. Комуністична партія України та організація «Ніхто крім нас» протестували проти святкування річниці ОУН-УПА у Донецьку. Подібні події відбувалися також у Харкові, Києві, Миколаєві, Вінниці. Суди заборонили два заходи, які стосувалися річниці УПА – захід прихильників УПА в Одесі та захід противників у Києві. Також ВО «Свобода» заявляла про блокування автобусів, що везли активістів до Києва на святкування річниці УПА, коли їх зупинили представники ДАІ. Ультраправі активісти повідомляли про «профілактичні розмови», які з ними проводили правоохоронні органи у Донецьку напередодні проведення акції.
Не зважаючи на боротьбу великих політичних гравців та історичні конфлікти, українські громадяни продовжували захищати свої соціальні права, протестуючи, зокрема, проти скорочення соціальних виплат та пільг. Найбільш масова акція за минулий тиждень з цього питання відбулася 13 жовтня в Черкасах. Проігнорувавши заборону суду, близько двох тисяч пенсіонерів, ветеранів, представників профспілок та СПУ пікетували мерію. Невдоволення викликав намір мерії істотно скоротити кількість тролейбусів, які їздять містом. Коли мер спробував поговорити з протестуючими, обурені люди закидали його питаннями і почалася штовханина. В результаті мерові довелося спішно покинути місце подій не без допомоги правоохоронців. Згодом протестувальники близько півгодини перекрили одну із центральних доріг міста. Одного із учасників було арештовано. Сміливістю та свідомою громадською позицією відзначилися ветерани війни в Афганістані із організації «Ніхто крім нас». 13 жовтня правоохоронці обшукали квартиру голови організації О. Ковальова, а також офісу організації. Під час останнього обшуку представники податкової міліції побили одного із її працівників. У результаті ветерани заблокували у своєму офісі податківців, які прийшли з перевіркою без законних підстав.
Минулого тижня не припинялися і робітничі протести. 11 жовтня в Лисичанську працівники місцевої теплоелектроцентралі вимагали погашення заборгованості з заробітної плати та перекривали єдину вулицю, що зв’язує південні мікрорайони міста з центральною частиною. А 14 жовтня шахтарі з Луганської області та Трудовий рух «Солідарність» пікетували Кабінет Міністрів, виступаючи проти «вугільної мафії», керівництва та власників шахт, відповідальних за знищення вугільної промисловості в країні. Під час акції протесту робітники почали розкачувати паркан довкола Кабінету Міністрів і зустріли опір правоохоронців.
Окремо варто згадати судову заборону на будь-які масові заходи у Кам’янці-Подільському Хмельницької області на час візиту Віктора Януковича (13 жовтня).
Отже, на досвіді минулого тижня можна зробити висновок, що чим більше люди протестують, тим частіше влада застосовує методи легального і нелегального тиску на учасників протесту. Більше того, хотілося б підкреслити, влада застосовувала непропорційно більше тиску.
Показники щодо кількості протестів та репресій можуть незначною мірою змінюватися, оскільки про деякі події ЗМІ повідомляють із запізненням. Щодо джерел інформації про згадані події просимо звертатися за контактами нижче.
Контакти:
Володимир Іщенко + 38 097 3964499
Оксана Дутчак + 38 050 7019871